Vilka vi är

Vi är ett dynamiskt team med ett gemensamt mål: att frigöra potentialen i traditionell kapitalförvaltning och forma framtidens fonder. Genom expertis, innovation och hållbarhet skapar vi fonder som utgör viktiga byggstenar i en välbalanserad portfölj.

På Captor handlar allt om professionellt lagarbete i varje detalj. Våra förvaltare får tillgång till marknadens bästa verktygslåda och effektiva processer som möjliggör både spetsig analys och kostnadseffektiv förvaltning.

Vi tror på kraften i samarbete och låter förvaltare, it-utvecklare, ingenjörer och analytiker arbeta nära varandra för att utveckla smartare system, generera djupare insikter och skapa större värde för våra kunder.

Captor

Vi vet att de bästa idéerna kan komma från alla håll. Genom att välkomna olika perspektiv och ständigt utmana etablerade sanningar hittar vi de lösningar som driver utvecklingen framåt – för våra kunder, våra fonder och marknaden i stort.

En kreativ, rolig och trivsam arbetsplats ser vi som avgörande för vår kollektiva framgång.

Fredrik Edlund

Fredrik Edlund

CEO / Co-founder

Fredrik har över 30 års erfarenhet av finansbranschen med djup förståelse för investmentbankverksamhet, finansiella marknader samt finansiella derivat och risker.

Han har varit chef för financial engineering samt exotisk handel och riskhantering på Handelsbanken och arbetat i London som räntederivathandlare.

Vidare har Fredrik varit ansvarig för uppbyggnaden av trading- och riskhanteringssystem, på både Handelsbanken och Industrivärden.

Sanna Petersson

Sanna Petersson

COO / Sustainable Investment

Sanna har en masterexamen i förvaltningsekonomi från Göteborgs universitet. Under sin studietid engagerade hon sig i frågor som rör mänskliga rättigheter, hållbar utveckling och jämställdhet.

Sanna leder implementeringen av hållbarhetskriterier inom fonderna, övervakar och utvärderar dess resultat och positiva effekt, samt uppföljning i årliga rapporter.

Cilla Dahlstedt Myrgård

Cilla Dahlstedt Myrgård

Portfolio Manager/Client relations

Cilla har arbetat i ränte- och valutamarknaden i över 30 år. Hon började på AGA ABs finansavdelning och gick sedan vidare till Nordea Markets där hon arbetade med ränte-, valuta- och kredithandel mot institutionella kunder. Bland annat hade hon en roll som rådgivande förvaltare för kunders företagsobligationsportföljer.

Cilla har studerat på Företagsekonomiska institutet och har ett ACI Diploma.

Erik Almström

Erik Almström

Operations

Eriks stora intresse för finansiella instrument fick honom att studera nationalekonomi vid Stockholms universitet, där han skrev sin kandidatuppsats om derivathandel i råvarumarknaden.

Erik har varit med oss sedan sommaren 2021 och har ett brett ansvar där han arbetar för att upprätthålla- och effektivisera fondernas dagliga operativa- och administrativa verksamhet.

Martin Karrin

Martin Karrin

Client Relations / Co-founder

Martin har över 25 års erfarenhet av finansmarknaden där han har arbetat med aktie-, kredit- valuta- och räntederivat. Martin började sin karriär i London, där han under åtta års tid arbetade för UBS, Deutsche Bank och Credit Suisse.

När Martin återvände till Sverige började han på Handelsbanken där han blev ansvarig för aktie- och räntederivat mot institutionella kunder. Därefter arbetade han på Nordea i Sverige där han hade en motsvarande roll för räntederivat.

Martin har en magisterexamen i International Securities and Investment Banking från University of Reading, England.

Peter Bergman

Peter Bergman

Client Relations / Portfolio Strategist

Peter har under 25 år hjälpt storföretag, banker och förvaltare att hantera ränterisker, valutarisker kreditrisker och aktierisker.

Det rör sig om samma marknader för alla men varje kund har sina utmaningar och Peter har erfarenhet av såväl bra som mindre bra beslut.

På Captor brinner Peter för att möjliggöra effektivare lösningar för Captors kunder med hjälp alla verktyg som finns i den finansiella verktygslådan.

Daniel Karlgren

Daniel Karlgren

CIO

Daniel har över 15 års erfarenhet från finansbranschen och handel med finansiella instrument. Han har ägnat de senaste åren åt handel av specifikt obligationer, räntederivat och kreditderivat. Tidigare arbetade Daniel med modellutveckling och derivatförvaltning på både Handelsbanken och Industrivärden.

På Captor har Daniel varit CIO sedan 2017. Innan han tog klivet till finansbranschen doktorerade han i kärnfysik vid Kungliga Tekniska Högskolan.

William Sjöberg

William Sjöberg

Portfolio Manager

William är civilingenjörsexamen från KTH i Stockholm med inriktning mot finansiell matematisk och en utbildning inom kvantitativ finans från CQF institute.

William har tidigare arbetat på Nordea under åtta år med derivat i deras portfölj och har varit på Captor sedan 2015.

Anders Bruzelius

Anders Bruzelius

Risk Management

Anders är civilekonom från Uppsala universitet och har lång och bred erfarenhet av den svenska finansmarknaden.

Anders har haft olika roller inom såväl aktie- som räntemarknaden i Stockholm, bland annat på Handelsbanken Capital Markets där han var verksam inom security finance och derivat.

Andreas Lindh

Andreas Lindh

CTO

Andreas har en civilingenjörsexamen i elektroteknik från Lunds Tekniska Högskola.

På Captor jobbar han med bolagets egen mjukvarustack, fullstackutveckling, produktionsmiljö, automatisk testning och arkitektur.

Innan han kom till Captor konstruerade han halvledarchip i 14 år, bland annat routrar, switchar och 4G-modem.

Josefine Bofeldt

Josefine Bofeldt

Tech

Josefine har en civilingenjörsexamen i farkostteknik från KTH med en masterexamen inom finansiell matematik. Hon skrev sin masteruppsats "Prissättning av en balansräkningsoption med en undre solvensbegränsning" på Captor.

Idag jobbar hon som fullstack-utvecklare.

Anders Modin

Anders Modin

Quantitative Analysis

Anders har 15 års erfarenhet från finansbranschen och började sin karriär som ansvarig för kvantitativ analys på Industrivärden.

Anders har även ansvarig för finansiell modellering och värdering, deltog i uppbyggnad och förvaltning av en derivatportfölj och hade huvudansvar för utvecklingen av nämnda derivatportfölj.

Anders har en doktorsexamen i atom- och molekylfysik samt en civilingenjörsexamen i teknisk fysik från Uppsala universitet. På Captor är han ansvarig för värdering samt finansiell modellering och arbetar huvudsakligen med utveckling av systemstöd för verksamheten.

Johan Karlén

Johan Karlén

Portfolio Manager

Johan har arbetat med strukturerad kredit under 30 år, först som säljare och sedan som emittent, investerare och strukturerare. Johans tidigare arbetsgivare har varit UBS i London, Rabobank i Nederländerna, SBAB och Nordax Bank i Sverige. Johan har en B.Sc i nationalekonomi från London School of Economics.