För den kroninvesterare som investerar i dollardenominerade obligationer är det naturligt att hedga valutarisken eftersom valutans volatilitet vida överstiger obligationernas. Vi följer och analyserar löpande detta eftersom det både är ett diskussionsämne med våra kunder såväl som en viktig komponent i vår förvaltning. Som bekant är det teoretiska ”arbitragepriset” på exempelvis en tremånaders hedge baserat på räntedifferensen över löptiden. Det faktiska priset är dock, som i alla marknader, beroende av utbud och efterfrågan. Generellt kan det konstateras att priset för hedgen avviker från det teoretiska priset i så avseende att det systematiskt är dyrt att hedga en dollartillgång till svenska kronor. Över 20 år har det i snitt kostat 23 baspunkter utöver räntedifferensen, s k basis. Förr var det här en marknad som styrdes av svenska exportföretags behov att hedga sin försäljning till kronor och de svenska bankernas finansiering i dollar. På senare tid har det stora svenska sparandet, framförallt via fonderade pensioner, istället blivit den styrande faktorn. Detta är skapat av det stora behovet av att hedga dollartillgångar, i första hand obligationer och räntefonder, men även aktier till viss del aktier inom institutionell förvaltning.

Vad kan man då se för mönster? Det tycks som att basis ökar med ökad räntedifferens. Det är väl rimligt att tänka sig att dollarräntor ter sig mer attraktiva med en högre differens och att investerare då allokerar mer till dollar och då samtidigt får ett större behov av att hedga valuta.

Vi har fortsatt en ganska hög långräntedifferens mellan dollar och kronor och skulle därav förvänta oss en relativt hög basis baserat på historiken. Så ser det dock inte ut i dagsläget.
.png)
Basis har kommit ner på senare tid och hedgekostnaden är i princip på par mer korträntedifferensen. Som vi diskuterade ovan är marknaden påverkad av att svenskar investerar i dollar då vårt pensionssparandebehov vida överstiger utbud av svenska tillgångar vilket driver basis. Nu tycks det dock som trycket minskat trots hög långräntedifferens. Är det här ännu ett tecken på att vi skiftar ur dollar?


.png)